SEO Optimizasyonları Nasıl Olmalı

En İyi Seo Optimizasyonları Nasıl Olmalı

2019 yılında en iyi seo optimizasyonları nasıl olmalı sorusu her web tasarımcının ( SEO’cu, Frontendci backendci vs… hepsi : ) sorduğu soruların başında gelir.

Bu tip arkadaşlar Google Page speed hız testlerinde 99 u görmek için en ince ayrıntıya kadar siteyi modifiye ederler. Çok takıntılılardır. En ince bir ayrıntı onlar için ölümcül hata olabilir. CSS ve JS minified için çırpınır, js hata satırları çıktığında çıldırır yeniden gerekirse 1 puan için bu kod bloğunu yeniden yazarlar.

Resim Optimizasyonu mu ? Ohoo en kralını yaparlar bir compressjpeg bir tinyjpeg ayrı ayrı tüm resim sıkıştırıcılara sokulur o resimler. Yetmez birde sistem içinde işleyen compress sınıfları kullanılır. Amaç açılış hızını 1,5 sn den 1,4 sn ‘ye çekmektir. Aradakı 1 ms o kadar önemlidir ki SEO hız kriteri için anlatamam. ( Bunları yapanların bu satırları okurken güldüklerini görür gibiyim )

Meta Tag optimizesi apayrı bir hikaye H1 ler H2 ler anahtar kelime yoğunlukları, SEO analiz araçlarına sokmalar falan falan uzuyor gidiyor bu macera.

Pek çok siteden SEO optimizasyonu nasıl olmalı araştırması yapılır, en iyi seo optimizasyonu gerçekten nedir?

Samimi olayım, yıllarca SEO araştırması yaptım. Yüzlerce hatta inceye vurulursa binlerce kriter var doğal olarak. Google gerçek bir insanın işine yarar veriyi elde etmek için çok ciddi bir yapay zeka algoritması kullanıyor. Bu da teknik olarak SEO işlerini çok çetrefelli bir hale getiriyor hali ile. Teknik olarak çok çetrefelli diyorum çünkü bir insanın düşünce yapısı başka bir insanınki ile aynı değildir. Dolayısı ile google yapay zekası tüm arama yapan insanların ortak özelliklerini genel arama kriterlerini memnuniyetlerini, arama sonucu sitede kalma oranlarını vs. vs. binlerce detayı değerlendirerek kriterler oluşturmaktadır. Bu sebeple hiç bir SEO cu google algoritmasını tam olarak bilemez tahminler yürütür. Bazısı çok başarılı bazısı ise başarısız olur.

Bu işi profosyonel yapanları incelediğinizde sitelerinde hep kendi izledikleri yolu açıkca anlatırlar. Ama biz hep yazmayan SEO sırlarını öğrenmek isteriz. Böyle bir SEO sırrı var ederiz zihnimizde.

En İyi SEO Optimizasyon Sırrı

Evet SEO için hiç bir yerde yazmayan sırrı burada açıklıyoruz. Öyle gizli bir sır yoktur :))

SEO Optimizasyonları Nasıl Olmalı
SEO Optimizasyonları Nasıl Olmalı

En büyük sır basit bir insanın düşüncesine göre sitemizi oluşturmaktır.

Evet en büyük SEO sırrı basit düşünmek teknik detaylarda boğulmamaktır. Site hızını 0.1 sn daha düşürmek için yapılan bu ince hesapları ve eforu aslında içeriği verimli getirmeye harcamamız gerekiyor. Öyle SEO çalışması yapılan siteler varki içeriği cılız, en temel SEO kriterleri teknik detaylara dalındığı için es geçilmiş vaziyette. Mesleki körlük kaplamış çalışmalarla dolu piyasa. Dolayısı ile işin sırrı artık doğal olmakta. SEOnun sırrı artık basit temelleri yerine getirmekte. SEOnun sırrı artık mobilde kolay kullanımı olan basit işlemlerle iyileştirilmiş sitelerde.

Evet sitemiz ortalama hızlarda olsa da olur. Genel hatları ile en temel son kullanıcıya yönelik çalışmaları yerine getirmeliyiz. h1 tagımız son kullanıcının ilgisi ile doğru orantılı oluşturulmalıdır. Alt başlıklar gerçekten ilgili konunun soru cevap kısmını teşkil etmeli. Yani suni yapmacık hiç birşey olmamalı doğal akışında olmalı içerik. Boşuna olağanüstü efora gerek yok yani. Sade olsun. Doğal olsun tüm çalışmalar. Kritik SEO işlemlerini kontrol edin eforunuzu buna harcamanız yeterli. Haricinde tamamen son kullanıcı odaklı çalışmalısınız çünkü google son kullanıcı odaklı sıralama yapıyor. Tüm algoritması son kullanıcıya verimli olabilmek için yazılmış bir sistemde ancak bu şekilde ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

Temel SEO Optimizasyonları

Yine de dayanamadık tüm SEO hakkında bilgi veren sitelerde gördüğünüz kolaylıkla bulabildiğiniz kriterleri yeniden yazalım dedik 🙂

Ee neticede En iyi SEO Optimizasyonu Nasıldır başlılkı bir yazı oluşturuyoruz demi..

  1. İçerik Optimizasyonları ( Bu SEO tekniği ile ilgili uzunca yukarıda bahsettik. Son kullanıcıya yönelik içerik üretin )
  2. HTML Düzenlemeleri ( Her sayfa için özgün Title – Description – H1 – H2 – Bold – iç link verme ve ağaç link inşası ) En çok bunları son kullanıcıya uygun, anahtar kelimenize odaklı kelimeler kullanarak oluşturmaya efor sarfedin. Çok Önemli bir kriterdir çünkü.
  3. Mobile uyumlu bir yapı
  4. Görsel optimizasyonlar ve resimlerin dosya bilgileri ( alt tag vs. ) google görsel aramalarla müşterilerinizin sitenize geleceğini varsayın.
  5. Tüm Sayfalar kendine has özgün olmalı kopya olmamalıdır.
  6. URL yapısı www.teknoreel.com/seo-optimizasyonlari-nasil-olmali gibi anlamlı olmalı Türkçe karakter linkte olmamalıdır.
  7. SSL Sertifikası artık olmassa olmaz. Güvenli olmalı siteniz.
  8. Youtube kanalınız varsa videolarla besleyin son kullanıcılar epeyce sitede vakit geçirecek şeyler bulsun.

Bu kadar işte.. Ha ben bunları yaptım ama olmadı derseniz bi kaç püf nokta var söyleyeyim. Siteniz yaşlı değilse ( domain yaşı ) kolay kolay hemen yükselemezsiniz sabırlı olun ve içerik oluşturmaya ara vermeyin. Hep yeni bilgilerle sitenizin içeriğini geliştirin. Google Analytics ve Search Console dan ölümcül bi hata yapıp yapmadığınızı öğrenmeye çalışın. SEO işi zaman ister. Sabır ister. Kaliteli içerik standart seo çalışmaları ve zaman ile başaramayacağınız bir seo çalışması olmaz.

Edindiğim tecrübelerin özetini sizinle paylaştım. Size göre en basit SEO nasıl yapılır yorumlarsanız sevinirim.

Mutlu SEO çalışmaları dilerim 🙂

Yayınlayan

Kemal Durhat

Kemal Faruk Durhat. 2005 yılından itibaren çeşitli yazılım dillerinde uygulamalar geliştirdim. Ulusal ve uluslararası birçok projede yazılım geliştirici olarak yer aldım. Şu an Samsun'da sahibi olduğum Arnoma Marketing'de dijital pazarlama ve yazılım departmanını yönetiyorum. Ayrıca bilgi ve birikimlerimi Teknoreel üzerinden paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir